Jaka obroża dla buldoga francuskiego?

14-07-2021

Zastanawiasz się jaką obrożę wybrać dla buldoga francuskiego?

Cienką? Grubą? Zapinaną klasycznie na klamrę zatrzaskową, czy półzaciskową? W tym artykule znajdziesz informacje o:

  1. Typach obroży
  2. Szerokociach obroży rekomendowanych dla rasy
  3. O tym, kiedy stosowanie obroży u buldoga francuskiego nie jest wskazane. 

    jaka obroża dla buldoga francuskiego?

1.Typy obroży

Podstawowymi typami obroży są:

Zapinane na klamrę zatrzaskową, lub półzaciskowe. Czym różnią się od siebie te 2 typy?

Obroże zapinane na klamrę zatrzaskową

Obroża zapinana na tzw. zatrzask. Ogromną zaletą tego typu zapięcia jest szybka możliwość zapięcia i odpięcia obroży. Jednak klamra klamrze nie równa. Szukaj takich obroży dla psów, w których użyte klamry mają testowaną wytrzymałość. Takie obroże znajdziesz pod tym linkiem. Klamry są stworzone z bardzo mocnego tworzywa sztucznego. Produkcja jest pod ścisłą kontrolą jakości, a sam produkt podlega testowi wytrzymałości.

Obroże półzaciskowe

Obroża półzaciskowa jest szeroko stosowana przez fundacje i schroniska. Dlaczego? Prawidłowo założona obroża zaciska się w momencie w którym pies ciągnie do przodu, lub cofa się, utrudniając mu ucieczkę. Stosując takie obroże pamiętaj, aby nie pozostawiać psa samego bez opieki, aby obroża nie zahaczyła się na jego szyi i nie zacisnęła bez kontroli opiekuna. Polecamy je jako narzędzie treningowe, a nie bytową obrożę.

 

typy obroży dla psów

 

Taki typ obroży odradzam dla psów brachycefalicznych, czyli takich, które mają predyspozycje do trudności ze swobodnym oddychaniem. Zaciskanie obroży może podnosić stres u psa, utrudniać swobodny oddech, co może wzmagać tzw. „ubijanie piany” i wymioty u buldoga.

 

2. Jaką szerokość obroży wybrać dla buldoga francuskiego?

Szczenię buldożka powinno nosić obrożę o szerokości 2-2,5 cm, a dorosły osobnik w granicach 2-3 cm.

Dlaczego nie wybrać obroży o szerokości 1 cm? Tak cienka obroża ma małą klamrę i małe półkole. Małe okucia przy psach, które mają dużo siły, mogą być niewystarczające i narażać je na niebezpieczeństwo.

 

3. Kiedy stosowanie obroży u buldoga francuskiego nie jest wskazane?

Buldogi francuskie są obciążone syndromem BOAS, czyli wrodzonymi zaburzeniami górnych dróg oddechowych. Składają się na to między innymi zbyt wąskie nozdrza, lub szerzej znany przerost podniebienia miękkiego. Jeśli podejrzewasz u swojego psa, że ma problemy z oddechem, udaj się do lekarza weterynarii, a na spacer wybierz szelki.

Jeśli Twój pies nie jest nauczony chodzenia na luźnej smyczy i spacer wygląda tak, że większość czasu ciągnie, a nawet potrafi ostro szarpnąć, to dla jego zdrowia załóż odpowiednie szelki i poćwicz chodzenie przy nodze. Jeśli Twój pies jest buldogiem, to upartość ma we krwi, nie obiecuję, że będzie łatwo. Daj znać, jakie postępy udało się osiągnąć.

 

buldog francuski szelki czy obroża

 

Jest też bardzo ważny aspekt zdrowotny. Kręgosłupy buldogów francuskich są dalekie od ideału. Prewencja w tym temacie jest niezwykle ważna. Jeśli Twój pies szarpie na smyczy, mogą pojawić się problemy z kręgosłupem. Jeśli Twój pies już wykazywał bolesność w okolicach szyi, zrezygnuj z obroży, wybierz szelki Guard Pro, lub szelki Norweskie. Pamiętaj, że zapobiegając możesz uniknąć lub odwlec w czasie ewentualne problemy.

Dlaczego warto poświęcić czas na naukę chodzenia przy nodze?

Spacer z psem powinien być odprężający, przyjemny zarówno dla Ciebie jak i Twojego pupila. Psi nos jest potężnym narzędziem, doskonałym w porównaniu do naszego zmysłu węchu. Dla psa spacer jest jak dla nas dobra prasówka, facebook, czy intagram. Sprawdza aktualności i nadrabia co się działo pod jego nieobecność. Wąchając to, co zostawiły na zewnątrz inne psy czyta wiele informacji o tym: kto tu był wcześniej, jaka jest jego płeć, a nawet w jakim był nastroju.

 

Podsumowanie:

Jeśli Twój buldog jest zdrowy i ma opanowane chodzenie na luźnej smyczy, to wybierz dla niego obrożę zatrzaskową. W przypadku, gdy ma problemy z oddechem, lub kręgosłupem sięgnij po szelki.

Nie wiesz jakie szelki wybrać? Przejdź do artykułu: Jakie szelki dla buldoga francuskiego?